Dobór opon do samochodu

W naszym konfiguratorze znajdziesz opony do ponad 40 producentów samochodów, w tym najpopularniejszych marek tj. VW, Opel, BMW, Audi, Ford, Renault, Mercedes, Toyota, Skoda czy Peugeot. Aby dobrać właściwy rozmiar opon dla Twojego pojazdu, skorzystaj z naszego kalkulatora doboru opon. Wybierz markę samochodu oraz model samochodu i sprawdź jakie rozmiary będą pasowały do Twojego auta. W szczególnych przypadkach, dla większej dokładności, będziesz musiał wybrać również rok produkcji lub pojemność silnika oraz rodzaj paliwa (benzyna, diesel, LPG, EV, hybryda). Dbamy o to by dane zawarte w konfiguratorze były na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu znajdziesz w nim najnowsze modele pojazdów tj. Porsche Taycan, Mazda MX-30, BMW iX3/X7, Audi Q4/Q8, Dacia Spring, Kia ProCeed, Skoda Scala/Kamiq/Eniaq, Hyundai IONIQ/Kona i wiele innych.

Konfigurator opon wg modelu samochodu - 8opon.pl

Większość marek samochodowych dopuszcza różne wielkości kół do konkretnego typu pojazdu, co wiąże się również z różnorodnością dostępnych opon. Wskażemy Ci rozmiary fabryczne (oryginalne) oraz homologowane zamienniki, które możesz stosować bez obaw o zmniejszenie standardów komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Nasz kalkulator doboru opon wg marki pojazdu, umożliwi Ci znalezienie idealnego rozmiaru dla Twojego samochodu, co przyczyni się do lepszej efektywności i bezpieczeństwa na szosie. Nie wymaga się od Ciebie wiedzy specjalistycznej o oponach. Wystarczy, że wskażesz podstawowe parametry swojego auta takie jak marka, model, rok produkcji oraz moc silnika.

Prosty kalkulator pomoże Ci wybrać właściwe opony do auta

Opona jest prawdopodobnie najważniejszym punktem styku samochodu z drogą. Jej osiągi mają bezpośredni wpływ na wrażenia z jazdy, a nawet na bezpieczeństwo. Właściwe opony mogą mieć również wpływ na oszczędność paliwa, dlatego w ostatnich latach tak duży nacisk kładzie się na ekologiczne technologie produkcji opon. Na szczęście znalezienie odpowiednich opon do samochodu nie jest wcale takie trudne. Mimo że producenci opon wydają się wymyślać nowe wzory co drugi tydzień, większość samochodów ma tylko około tuzina różnych rodzajów standardowych opon dostępnych jako oryginalne wyposażenie. Jeśli więc wiesz już, jakie opony ma Twój samochód (lub jakich potrzebuje), znalezienie tych konkretnych modeli jest zazwyczaj tylko kwestią sprawdzenia i kupienia ich w sklepie internetowym lub lokalnym.

Jak dopasować odpowiednie opony dla samochodu?

Istnieje pięć głównych aspektów, które należy rozważyć przy wyborze nowych opon do samochodu. Po pierwsze i najważniejsze, musisz określić rodzaj jazdy, jakiej oczekujesz od opon samochodu. Następnie należy dobrać do tego odpowiedni typ opon. Następnie należy wziąć pod uwagę rozmiar i konstrukcję opony. Na koniec trzeba to wszystko zbilansować z budżetem, który można przeznaczyć na opony. Warunki jazdy i rodzaj posiadanego samochodu mogą mieć wpływ na wybór odpowiedniego zestawu opon. Jeśli nie jesteś pewien, jakich opon potrzebujesz, jakie są warunki jazdy lub chcesz dowiedzieć się więcej o różnych typach konstrukcji opon, czytaj dalej!

Rozmiary opon

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest określenie rozmiaru opon, które masz na swoim samochodzie. Często jest to napisane na samej oponie lub na boku jej ściany bocznej. W przeciwnym razie rozmiar opony można znaleźć na ościeżnicy drzwi lub na zbiorniku paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, samochody mają dwu- lub trzycyfrowy numer na zewnętrznej stronie opon. Pierwsza liczba to szerokość opony (w milimetrach), a druga to średnica opony. Tak więc opona, która mierzy 205/60 na boku, to opona o szerokości 205 mm i średnicy równej 60% szerokości.

Co to jest ciśnienie w oponie i dlaczego należy o nie dbać?

Zanim wybierzesz konkretną oponę, dobrze jest zrozumieć, jak właściwe ciśnienie w oponach może wpłynąć zarówno na osiągi Twojego samochodu, jak i na zużycie paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie w oponach jest szkodliwe dla samochodu. Zbyt niskie ciśnienie w oponach to tak zwane niedopompowanie, które może powodować wiele problemów, w tym częstsze zużycie opon i większe zużycie paliwa. Z drugiej strony zbyt wysokie ciśnienie w oponach nazywane jest przepompowaniem i może mieć podobny wpływ na zużycie opon i paliwa.

Najważniejsze rzeczy przy doborze opon do pojazdu

Typ konstrukcji. Chociaż wszystkie opony muszą spełniać minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i osiągów, istnieje wiele rodzajów konstrukcji opon o różnych cechach i korzyściach. Typ konstrukcji jest najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowych opon do samochodu. Przeznaczenie. Dla większości ludzi przeznaczeniem jest to, jaki rodzaj jazdy wykonują najczęściej. Jest to szczególnie prawdziwe dla tych, którzy mają samochody weekendowe, które są mało używane na co dzień. Warunki. Podczas gdy zamierzone użycie jest dobrym miejscem do rozpoczęcia, wiele osób potrzebuje więcej niż to. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym pogoda może się bardzo zmieniać.

Wybierz właściwą oponę do auta w oparciu o użytkowanie

Jak widać, jest wiele rzeczy do rozważenia przy wyborze nowego zestawu opon. Na szczęście istnieje również uproszczony sposób na podzielenie opcji dla Twoich konkretnych potrzeb. Na przykład, jeśli jeździsz głównie w miejscach, gdzie pogoda nie zmienia się zbytnio, możesz uprościć swój wybór, wybierając opony całoroczne, zimowe lub letnie. Jednak większość ludzi potrzebuje nieco więcej wskazówek. Poniżej przedstawiamy więc bardziej szczegółowy podział na różne typy opon, wraz z krótkim podsumowaniem najważniejszych cech każdego z nich.

Opony turystyczne to opony uniwersalne, które mogą być używane w każdych warunkach pogodowych. Są doskonałe dla osób, które jeżdżą w każdej pogodzie. Opony Performance są przeznaczone dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać możliwości swojego samochodu. Zwykle są najlepsze na suchą pogodę. Opony SUV są przeznaczone dla samochodów typu SUV i lekkich ciężarówek. Są bardziej wytrzymałe i mają bardziej agresywne bieżniki. Opony All-Terrain są przeznaczone dla tych, którzy potrzebują opony, która sprawdzi się w każdych warunkach. Opony letnie są przeznaczone na ciepłą pogodę. Mają mniejszy bieżnik i są wykonane z bardziej miękkich materiałów. Opony zimowe są przeznaczone na zimną pogodę. Mają inny wzór bieżnika i są wykonane z twardszych materiałów.

Podsumowanie

Opona jest prawdopodobnie najważniejszym punktem styku samochodu z drogą. Jej osiągi mają bezpośredni wpływ na wrażenia z jazdy, a nawet bezpieczeństwo. Właściwe opony mogą mieć również wpływ na oszczędność paliwa, dlatego w ostatnich latach tak duży nacisk kładzie się na technologię opon ekologicznych. Na szczęście znalezienie odpowiednich opon do samochodu nie jest wcale takie trudne. Mimo że producenci opon wydają się wymyślać nowe wzory co drugi tydzień, większość samochodów ma tylko około tuzina różnych typów standardowych opon dostępnych jako oryginalne wyposażenie. Jeśli więc wiesz już, jakie opony ma Twój samochód (lub jakich potrzebuje), znalezienie tych konkretnych modeli to zazwyczaj tylko kwestia sprawdzenia i kupienia ich w sklepie internetowym lub lokalnym.