Opony do samochodu Ford Mondeo

Ford Mondeo to następca Forda Sierry – auto w klasie średniej z segmentu D, produkowane od 1993 roku. Liczne zmiany stylistyczne w przebiegu trwania kolejnych generacji uczyniły z jego łagodnego, opływowego nadwozia auto, które gabarytami, kształtem i mocą przypomina obecnie najmocniejsze i najnowocześniejsze jednostki dostępne na rynku. Pierwsza generacja, produkowana w latach 1993-1996 oraz druga z lat 1993-2001, są do siebie bardzo zbliżone stylistycznie. Dostępny jako kombi, liftback i sedan Ford Mondeo I (1 generacja) oraz Ford Mondeo II (2 generacja) mają przedni napęd oraz i 5-biegową skrzynię manualną i 4-biegową automatyczną do wyboru.

Ford Mondeo III (3 generacja) produkowany w latach 1999-2007 zyskał odmienną konstrukcję dzięki temu, że zbudowano go na innej platformie. Zarówno przednie, jak i tylne reflektory mają kształt zbliżony do trójkąta, a rysy nadwozia są nieco ostrzejsze. W tej edycji dostępne są już 5- i 6-biegowe skrzynie manualne oraz 4- i 5-biegowe automatyczne, a w wyposażeniu standardowym znajduje się ABS, elektryczne sterowanie szybami. Najmocniejsza jednostką benzynową spośród licznych dostępnych jest tu 3.0 V6 24V ST 220 226 KM, a diesla – 2.2 TDCi 155 KM. Gdy dobierze się dobre opony Ford Mondeo może dostarczyć naprawdę ciekawych wrażeń na trasie.

IV generacja Forda Mondeo (2007-2014) została zbudowana na zasadzie fordowskiego Kinetic Design dającego wrażenie bardziej dynamicznej stylistyki auta. Zmieniono nieco kształt reflektorów, wnętrze kabiny oraz dołożono mocniejsze silniki. Ford Mondeo V (5 generacja) produkowany w latach 2014-2021 został zbudowany na nowej płycie podłogowej CD i zyskał zupełnie nowe zawieszenie. W 2019 roku model ten przeszedł znaczący lifting. Atrapa chłodnicy została zaprojektowana zgodnie z nowoczesnym designem – ma teraz sześciokątne kształty, a wypukłe linie maski zbiegają się w kształt litery V nadając samochodowi bardziej dynamicznego charakteru. Jednostki silnikowe dostępne są w uboższej wersji – są słabsze i jest ich mniej, ale nabywcy mają do wyboru nowość, hybrydę 2.0 Hybrid o mocy 187 KM. Jedyny dostępny silnik benzynowy to 1.5 EcoBoost 165 KM, a najmocniejszy z trzech diesli to 2.0 EcoBlue 190 KM. EcoBlue to fordowskie nowoczesne silniki spełniające wyśrubowanej europejskie normy dotyczące zużycia paliwa, a także emisji CO2. Dostępna jest także, na razie tylko na rynku chińskim VI generacja Forda Mondeo produkowana od 2022 roku, na rynku bliskowschodnim znany jako Ford Taurus.

Rozmiar opon innych modeli Forda