Opony do samochodu Ford Ka

Ford Ka to model auta osobowego miejskiego klasy najmniejszej – czyli z segmentu A, produkowany do 1996 do 2020 roku. Charakteryzuje się nietypową linią nadwozia – lekko pochyloną klapą bagażnika w kształcie trapezu o zaokrąglonych krawędziach, wrzecionowatymi reflektorami tylnymi i zaokrąglonym przodem. W połączeniu z wyraźnie wyodrębnionymi nadkolami będącymi częścią zderzaków, tworzy to oryginalny design. Ford Ka I generacji oferowany był tylko jako 3-drzwiowy hatchback z 5-biegową manualną skrzynią biegów. W 2003 roku auto przeszło lifting, w którym między innymi zastosowano zderzaki w kolorze karoserii i włączono nowe jednostki napędowe – 70 i 95 KM.

W 2008 zaprezentowano odmienioną wersję tego 3-drzwiowego hatchbacka – Ford Ka II generacji zwiększył nieco swoje rozmiary, a do tego przemodelowano jego przód i tył, dzięki czemu prezentuje się bardziej nowocześnie od poprzednika. Jego podobieństwo do Fiata Pandy i Fiata 500 jest nieprzypadkowe – ta generacja pojazdu została zbudowana na ich płycie podłogowej w kooperacji z włoskim producentem. Był to jedyny Ford produkowany w całości w Polsce, w fabryce w Tychach.

Ford Ka III generacji z 2014 roku to już model w dwóch wersjach nadwozia – występujący jako 5-drzwiowy hatchback i 4-drzwiowy sedan z segmentu B. W Europie nosił on nazwę Ford Ka+ i został wprowadzony na rynek w 2016 roku. Był on dużo większy niż poprzednik, bardziej przestronny i zyskał nowoczesny design, zbliżony do współczesnych modeli Forda. W 2019 roku wycofano jego produkcję z rynku europejskiego, a w 2021 również brazylijskiego. Wynikało to bezpośrednio z nieopłacalności produkcji na skutek zaostrzenia norm dotyczących emisji spalin przez samochody miejskie.

Rozmiar opon innych modeli Forda