Opony do samochodu Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser to jeden z najbardziej charakterystycznych produktów tej japońskiej marki - samochód terenowy, z bogatą historią sięgającą aż 1954 roku. Land Cruiser, czyli "lądowy krążownik" był inspirowany samochodami wojskowymi, bo też pierwotnie miał być produkowany dla wojska. Poszczególne wersje nadwoziowe opisują rodzaj zastosowanego silnika, podwozia, czy poszczególnych modyfikacji, stąd też wszystkie modele oznaczane są również symbolami literowo-liczbowymi.

Toyota Land Cruiser I (1 generacja), produkowana była w latach 1955-1960, to auta z nadwoziem typu hardtop, softtop, pickup oraz kombi. Toyota Land Cruiser II to już auta o większych rozmiarach, jak również mocniejszych silnikach. W trzeciej edycji tego pojazdu z lat 1967-1980 znacząco zwiększono rozmiary, jak również zaprezentowano jako jedyną wersję nadwozia 5-drzwiowy samochód terenowy. IV generacja z lat 1980-1990 oferuje już auta nie tylko większe i cięższe od poprzednika, ale lepiej wyposażone. Do wyboru są nie tylko silniki benzynowe, ale również wysokoprężne turbodoładowane. Po 1984 roku wypuszczono także kolejną wersję, Toyota Land Cruiser J70, która w 2007 roku przeszła facelifting, i w jego wyniku zyskała nieco inny, wzmocniony pas przedni.

W 1989 roku zaprezentowano nową generację. Toyota Land Cruiser V cieszyła się na przykład mocnym silnikiem benzynowym R6 4.5 o mocy 215 KM oraz wysokoprężnym R6 4.2 Turbo 170 KM. W latach 1996-2002 produkowano Toyotę Land Cruiser VI generacji, zbudowaną na nowej platformie podłogowej. Oznaczono ją kodem J90. Dostępna była w wersji na 5 lub 8 osób. Jej następcą była Toyota Land Cruiser J100, czyli już siódma edycja tego wozu z lat 1998-2007. Po liftingu w 2005 roku ten model zyskał między innymi nowe silniki, w tym najmocniejszy benzynowy V8 4.7 o mocy 275 KM, oraz wysokoprężne, z których największy to R6 4.2 Turbo OHC 204 KM. Współczesne modele, produkowane po 2002 roku, to już auta o bogatym wyposażeniu, mocnych silnikach i pozwalające na wysoki komfort podróżowania, przeznaczone do jazdy po trudnym terenie. Gdy wybierze się dobrej jakości opony Toyota Land Cruiser może się okazać właściwą terenówką do jazdy offroadowej - i tak też jest najczęściej wykorzystywana przez swoich właścicieli. Jej dość wysokie spalanie i duże gabaryty sprawiają, że to samochód niespecjalnie nadający się do jazdy miejskiej czy na długie trasy. Dobrze jednak radzi sobie na wertepach dzięki specjalnej konstrukcji podwozia.

Rozmiar opon innych modeli Toyoty